Konkurs na logo zawodu

22 maja 2022

W szkolnym konkursie na Projekt Logo Zawodu szanowna komisja w składzie:

Alina Horajska

Justyna Rudnik

Katarzyna Zawieśnicka

Bartosz Formela

Andrzej Mynio

Bożena Muła

wytypowała wygranych oraz wyróżnienia:

I miejsce:  Kacper Łaszcz

II miejsce:  Oliwia Prochoń

III miejsce:  Karolina Orczyk

Wyróżnienie:  Radosław Wnuk-Lipiński i Oliwia Leoniuk

W konkursie na Filmik Promocyjny Zawodu I miejsce zajęli:

Jamniak Anna, Borzyszkowska Natalia, Zuzanna Bednarska, Grzelak Oskar, Julita Zmuda Trzebiatowska,  Eryk Maćkowiak, Julia Koprowicz

Dziękujemy za zaangażowanie oraz kreatywność wszystkim uczestnikom!!!

Zobacz więcej – kliknij tutaj

Wycieczka do Gdańska

22 maja 2022

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie ZSOiT w Miastku uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Gdańska. Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem programu było poznanie muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury.  Do Gdańska udała się 40.osobowa grupa uczniów wraz z 3.opiekunami. Grupa spędziła w tym zabytkowym mieście portowym dwa dni: 16 i 17 maja 2022r.

Uczniowie wybrali się autobusem z Miastka wprost do centrum Gdańska, żeby zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności i poznać ideały ruchu Solidarność. Ekspozycja, która zajmuje niemal 3000 m2 jest podzielona na siedem sal i poświęcona jest historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Następnie grupa udała się do Muzeum Bursztynu, mieszczącego w swoich murach wiele niezwykle cennych naturalnych okazów jantaru oraz wyrobów użytkowych wykonanych z tego wdzięcznego surowca. Następnie- spacerem przez ulicę Długą,, która doprowadziła nas do fontanny Neptuna i Bazyliki Mariackiej- młodzież udała się na zwiedzanie Pola Bitwy na Westerplatte.

Drugiego dnia wycieczki wybraliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej, które swoją ekspozycją opowiedziało nam o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego oraz statku-muzeum  ,,Sołdek”-  unikatowego zabytku  techniki okrętowej, jedynego zachowanego obecnie na świecie rudowęglowca z napędem parowym. Był  on pierwszym, prototypowym, pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej. Jest zabytkową konstrukcją z niespotykanym teraz spawano-nitowanym kadłubem, pokładem typu szańcowego, czterema ładowniami, urządzeniami przeładunkowymi, pomieszczeniami dla załogi i kompletnie wyposażoną maszynownią. Statek-muzeum pod swoim pokładem kryje opartą o współczesne media aranżację wystawienniczą: „Sołdek i jego czasy”, pozwalającą poznać historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w.

Czas spędzony w Gdańsku był ciekawą lekcją historii, która zostanie na długo w pamięci uczniów. Razem spędzony czas, atrakcje turystyczne, pobyt na plaży, nocleg na campingu, wspólna podróż- to elementy jednej układanki, sprzyjające  integracji grupy i budowaniu dobrych relacji rówieśniczych oraz relacji nauczyciel – uczeń.

Zobacz więcej – kliknij tutaj

Wirtualna rzeczywistość w klasach TPS

15 maja 2022

13.05.2022r. uczniowie klas III Technik Pojazdów Samochodowych brali udział w prezentacji projektu edukacyjnego ProfiAuto Wirtualny Serwis zorganizowanym przez PCEZ Bytów.

Szkoleniowcy ProfiAuto zaprezentowali uczniom i nauczycielom korzyści wynikające z pracy i nauki w wirtualnym warsztacie samochodowym wykorzystując technologię VR. Program posiada kilka scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz czy klocków hamulcowych, amortyzatora bądź akumulatora. Dodatkowo na bieżąco koryguje błędy i uczy adeptów mechaniki dobrych nawyków. Forma wirtualna pozwala jednocześnie na wielokrotne powtarzanie danego ćwiczenia, bez ograniczeń czasowych i sprzętowych.

Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli pochwalić się tą technologią w szkole.

Zobacz więcej – kliknij tutaj

Tydzień Bibliotek

12 maja 2022

W dniu 20 maja 2022r klasa II TI/TR w ramach Tygodnia Bibliotek uczestniczyła w spotkaniu z Iryną Rengach w czytelni biblioteki publicznej w Miastku .Tydzień Bibliotek organizowany jest w Polsce od 2004 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotek Polskich. Ma służyć promocji książnic, edukacji i czytelnictwa. Pani Iryna do Miastka przyjechała 14 lat temu z Kijowa, jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej oraz dyrygentem chóru ukraińskiego Oberih. Na spotkaniu przedstawiła alfabet ukraiński, omawiając poszczególne litery i ich wymowę czytając do tego krótki wierszyk. Zaprezentowała swój ulubiony wiersz, który jest jej bardzo bliski i ważny oraz zaśpiewała „Czerwona ruta”, „Skrypka hraje” i „Czeremszyna”. Było także wspólne wykonanie piosenek po ukraińsku pod dyrygenturą gościa. Spotkanie z Panią Iryną dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu przyjemnych wrażeń i emocji.

Zobacz więcej – kliknij tutaj

XXVIII Nauczycielski Turniej Drużyn Mieszanych Piłki Siatkowej im. Barbary Pliszki.

8 maja 2022

W naszej szkole odbył się XXVIII Nauczycielski Turniej Drużyn Mieszanych Piłki Siatkowej im. Barbary Pliszki. Edycja tego turnieju trwała trzy lata. Imprezę sportową prowadził Pan Przemysław Pakuła jak i zawodnik naszej szkoły.

W turnieju rywalizowały: ZSP Bytów, ZSOiT Miastko, SP 2 Bytów, ZSP Łodzierz, SP Niezabyszewo, SP 5 Bytów, SP Borowy Młyn/SP Lipnica, SPS Niepoględzie. Wygrała SP nr 2 w Bytowie.

W  finale zagrały cztery drużyny.  W meczu o trzecie miejsce nasza szkoła pokonał 3:0 ZSP w Łodzierzy. Natomiast w spotkaniu o pierwsze miejsce SP 2 Bytów pokonała 3:0 ZSP w Bytowie.

Najlepszą zawodniczką turnieju została Barbara Kiedrowska, a zawodnikiem Łukasz Gliniecki. Najsympatyczniejszy zawodnik to Joanna Majewska. Nagrodą specjalną wyróżniono także naszą szkołę za przygotowanie turnieju. Następny turniej zorganizuje SP nr 2 w Bytowie.

Zobacz fotorelację – kliknij tutaj

 

Matura 2022

4 maja 2022

Dzisiaj w naszej szkole do egzaminu przystąpili  absolwenci klas maturalnych. Egzaminy maturalne zaczęły się, tradycyjnie sprawdzianem z języka polskiego. Jutro 5 maja  napiszą maturę z matematyki, a 6 maja z języka angielskiego, czyli najczęściej wybieranego języka obcego. Egzaminy trwają cały maj.

Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na egzaminach.

Zobacz fotorelację – kliknij tutaj

Spotkanie autorskie z Agatą Marzec

4 maja 2022

W dniu 27 kwietnia 2022 roku w bibliotece szkolnej  odbyło się spotkanie z autorką książek – Agatą Marzec.
Rodowita słupszczanka, absolwentka polonistyki w Akademii Pomorskiej. Zadebiutowała zbiorem opowiadań „Reminiscencje” w roku 2016, nominowanym do nagrody w konkursie „Książka na jesień 2016”. W listopadzie 2017 ukazał się jej tom wierszy pt. „A w moim ogrodzie rosną”, który odsłonił niezwykłą wrażliwość autorki na słowo oraz współczesną kulturę. W 2021 roku światło dzienne ujrzał jej kolejny tomik poetycki – „Pan Demiurg” będący cyklem liryków z czasów pandemii.

Na co dzień uczy języka polskiego, opiekuje się szkolną biblioteką i pracuje jako instruktor fitness. Uwielbia prozę Virginii Woolf i Fiodora Dostojewskiego. W swojej twórczości opisuje przede wszystkim zakamarki duszy człowieka, jak również jego wewnętrzne dylematy.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XXVIII Pomorskiej Wiosny Literackiej, której organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Pedagogiczna w Słupsku. Odbyło się ono dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Miejskiego poprzez projekt Miasteckiego Stowarzyszenia Oświatowego oraz dofinansowaniu Rady Rodziców przy ZSOiT w  Miastku.

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć – kliknij tutaj

Zakończenie roku szkolnego maturzystów 2022

29 kwietnia 2022

Dnia 29 kwietnia 2022 r. odbyło się pożegnanie absolwentów naszej szkoły. Pani Dyrektor Alina Horajska powitała przybyłych, uczniów oraz wychowawców. Podsumowała 4 lata nauki w technikum oraz 3 lata w liceum. Nie zabrakło gratulacji, słów, podziękowań za wytężoną i efektywną pracę oraz życzeń powodzenia na egzaminach maturalnych. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw ukończenia szkoły średniej. Wyróżniający się w nauce, sporcie i innych przedsięwzięciach uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy, a rodzice naszych prymusów otrzymali listy gratulacyjne.

Zobacz fotorelację – kliknij tutaj

Galeria zdjęć ZSOiT- kliknij tutaj

V Ogólnopolski Konkurs „Technik OZE wszystko może”.

25 kwietnia 2022

W dniach 21-22.kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku odbył się V etap Ogólnopolskiego Konkursu „Technik OZE wszystko może”.
W pierwszym dniu konkursu młodzież wykonywała zadania praktyczne polegające
na wykonaniu trzech fragmentów instalacji wodnych z wykorzystaniem różnych technik montażu i różnych rodzajów materiałów. Drugi dzień konkursu to część teoretyczna, podczas której uczniowie rozwiązywali test obejmujący wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem ilości zgłoszonych szkół. Odwiedziły nas szkoły z Zielonki, Warszawy, Golądkowa, Miętnego, Słupska, Torunia, Kartuz, Lęborka, Gdańska oraz Swarożyna.

Honorowy patronat nad konkursem objęli:

Marszałek Województwa Pomorskiego, Wicewojewoda Pomorski, Starosta Bytowski oraz Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze.

Patronat medialny objął Głos Pomorza.

Laureatami Konkursu zostali:

I miejsce – Zespól Szkól Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku

II miejsce – Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu

III miejsce –Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku

Dziękujemy sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym osobom za okazanie pomocy przy organizacji konkursu oraz wsparcie finansowe.

Do zobaczenia za rok!

Zobacz fotorelację – kliknij tutaj