Strona główna » Bez kategorii » Wycieczka do historycznego Bornego Sulinowa

Wycieczka do historycznego Bornego Sulinowa

29 marca 2019 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do historycznego Bornego Sulinowa. W latach 30. XX wieku zbudowano tam niemiecki garnizon wojskowy, a w roku 1945 przejęła go Armia Czerwona i użytkowała do października 1992 roku. W tym okresie miasto było wyłączone spod administracji polskiej. 5 czerwca 1993 nastąpiło uroczyste otwarcie miasta, a 1 października Borne Sulinowo otrzymało prawa miejskie. Niezwykle ciekawym punktem wycieczki były odwiedziny radzieckiego cmentarza wojskowego, na terenie którego znajduje się pomnik Iwana Poddubnego – popularnie zwany „pomnikiem z pepeszą”. Dzięki uprzejmości przewodnika, nasza grupa – z latarkami w dłoniach – zwiedziła podziemne korytarze bunkru Wału Pomorskiego, umiejscowionego na Górze Śmiadowskiej. Łącznie przeszliśmy ok. 0,5 km. Podziemne korytarze rozwidlają się w wielu miejscach, by poprowadzić zwiedzających w stronę pomieszczeń z amunicją. Aby wydostać się z bunkrów na powierzchnię, musieliśmy wspiąć się po stromych schodach, bowiem u wyjścia góruje stalowa potężna płyta, solidnie wzmacniająca strop bunkra. Byliśmy również pod ogromnym wrażeniem opowieści przewodnika o historii dawnego kasyna dla oficerów Wehrmachtu, zwanego Domem Oficera. Monumentalny kompleks zbudowano w latach 1935-36. Wśród wielu pomieszczeń, szczególną uwagę przykuwała sala koncertowa na 1000 osób.

PRAKTYKI ZAWODOWE ZAGRANICZNE

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

RADA RODZICÓW

TURNIEJ PLISZKI

RODO

Ranking szkół

POLSKA NIEPODLEGŁA

Facebook

Migawka z ZSOiT Miastko

W3.CSS
%d bloggers like this: