Artykuł pochodzi ze stronny www.zsoitmiastko.pl
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku

Lekcja historii - uczniowie ZSOiT zwiedzali Gdańsk i poznawali dzieje II wojny światowej

W słoneczny wtorek. 26.09.2017r. grupa maturzystów z klas liceum i technikum wzięła udział w wycieczce do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja znajdująca się w tym nowoczesnym budynku od wielu miesięcy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. Od razu należy zaznaczyć, że nie ma najmniejszych szans na to, aby w ciągu jednej wizyty przypatrzeć się każdemu z eksponatów,  przeczytać widniejące obok podpisy, wysłuchać przemówień, wspomnień świadków wydarzeń, obejrzeć filmy. Rozmach, z jakim przygotowano wystawę, budzi refleksję i pokorę.
Zobaczyć tu możemy nie tyko przebieg, ale również przyczyny i skutki wojny. Przede wszystkim jednak uwidoczniono cierpienia zwykłych ludzi, które  zajmują  największą część wystawy noszącej  nazwę "Groza wojny". To tutaj przedstawiono właściwy przebieg konfliktu, który przetoczył się przez świat. Pomysłodawcy wystawy postanowili ukazać go przede wszystkim przez pryzmat doświadczeń ludności cywilnej. Nie potyczki i bitwy oraz ich uczestnicy, ale masowa i niezwykle okrutna eksterminacja, wysiedlenia, roboty przymusowe, skutki głodu, gwałty czy rabunki - oto w jaki sposób poznaje się tutaj historię konfliktu, który pochłonął dziesiątki milionów istnień ludzkich.

Po tak długiej i wyczerpującej lekcji historii, nie mogło zabraknąć czasu na spacer wzdłuż Długiego Pobrzeża, pod symbol Gdańska-Żuraw, następnie na Długi Targ i pod Fontannę Neptuna, Dwór Artusa i pełną uroku ulicę Mariacką.

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu Miasteckiego Stowarzyszenia Oświatowego. Organizatorami wycieczki byli nauczyciele historii –Panowie Bogusław Szkwarek i Jan Ozymko.

 

opublikował: ZSOiT w Miastku
data publikacji: 2017-10-03 12:51:07
data ostatniej aktualizacji: 2017-10-03 12:51:07